Súlyos kritikával illette a brüsszeli, berlini és frankfurti gazdaságpolitikusokat (bürokratákat) Paul Krugman, a Nobel-díjas közgazdász szerint ők voltak azok, akik mély válságba taszították a görögöket.

Krugman szerint bár az USA gazdasági rendszere távolról sem tökéletes, azért tud viszonylag zavartalanul működni, mert a tengerentúlon egy erős központi kormányzat őrködik, amely gondolkodás nélkül segítségére siet a bajba jutott tagállamoknak – Florida, Texas államok pénzügyi kimentését hozza fel példának a közgazdász.

Ezzel szemben az európai monetáris unióban nincs központi irányítás, a tagállamok vezetői egyéni érdekeik mentén igyekeznek hol erre, hol arra tolni Európa szekerét. (Bővebben lásd "A német arrogancia okozta Görögország válságát" című cikkünket a jobb oldali hasábban)

Krugman épp ezeket az általa arrogánsnak nevezett vezetőket tartja felelősnek a görög válság kirobbanásáért, akik a monetáris unió megalkotásakor félmunkát végeztek, a krízis első hullámaira pedig mindössze annyi volt a válaszuk, hogy a görögök azért kerültek bajba, mert lusták.

Aki pedig lusta, annak nem jár sem segítség, sem ingyen pénz, az fizesse meg a lustaság árát. Ez volt a válságkezelő recept, melyből egyenesen következtek a megszorítások, és az, hogy Németország és az Európai Központi Bank csak nagyon kemény feltételek mellett hajlandó segíteni azokon az országokon, akiknek válságát közvetve épp ők okozták.

Krugman elismeri, hogy a termelékenység Görögországban 25 százalékkal elmarad az EU-átlagtól, rámutat azonban, hogy az Egyesült Államokban is vannak ilyen különbségek az egyes tagállamok között, ott azonban mégsem az Washington válasza egy tagállam válságára, hogy „magatoknak köszönhetitek a bajt, oldjátok meg”.

A közgazdász szerint Európa válsága egészen addig nem oldódhat meg, míg Frankfurt, Brüsszel és Berlin hozzáállása meg nem változik. Az eurózóna szerinte csakis akkor maradhat fenn, ha a németek és a jegybankárok elfogadják, hogy a rendszer fenntartása érdekében a zsebükbe kell nyúlniuk, sőt még a magasabb inflációt is el kell fogadniuk. Ha nem így tesznek, akkor a mai Görögország úgy vonul be a történelembe, mint az európai vezetők arroganciájának áldozata.

KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS! 
http://www.facebook.com/penzugyiszemle

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Esélyt kaptak a túlélésre a görögök

A magyarokon csattanhat az ostor


Magyarország lemaradásra ítélve?

Bankunió vagy összeomlás?


Valakinek egyszer fizetnie kell!

Miért kerültek bajba a spanyolok?