A válság során valóságos szitokszóvá vált a CDS-felár, melynek robbanásszerű emelkedéséről nap mint nap értesülhettünk a sajtóból. Elképzelhető, hogy a CDS a mai formájában nemcsak hogy nem tölti be eredeti funkcióját, de egyenesen káros is?

A CDS (Credit default swaps) ugyanis egyfajta biztosítás, melynek vásárlója egy adott állam vagy vállalat csődje ellen igyekszik bebiztosítani magát. Ha az állam csődbe megy, akkor a CDS tulajdonosa kárpótlást kap, azaz végeredményben „megússza” az államkötvény összeomlása miatti veszteséget. (Bővebben lásd cikkünket a jobb oldali hasábban)

Az elmélet teljesen logikus lenne, ha a befektetők arra használnák a CDS-eket, amire valók, azaz csőd esetére biztosítanák magukat. Mára azonban a CDS-ek forgalmának nagy részét spekulánsok adják, akiknek eszük ágában sincs bármi ellen is biztosítani magukat, egy dolgot szeretnének: az adott ország vagy vállalat ellen vagy mellett spekulálni. Ha úgy érzik, hogy például Magyarország sorsa jobbra fordul, akkor eladnak CDS-eket, ha úgy érzik hogy rosszabbra, akkor vesznek.

Ezek a várakozások ugyanakkor gyakran öngerjesztők és önbeteljesítők lehetnek, azaz ha a CDS-felárunk emelkedik, akkor egyre többen spekulálnak ellenünk, ami végeredményben a forint és akár a magyar állampapírok piacán is pánikhangulatot idézhet elő.

A CDS-ek ilyen formában bonyolított kereskedése tehát nem biztosítás, hanem pusztán spekuláció, amely inkább káros, mint hasznos az adott ország pénzügyi stabilitására nézve. Éppen ezért Richard Portes, a „Credit default swaps: Useful, misleading, dangerous?” című tanulmány szerzője a CDS-piac szabályozását javasolja, mondván a hitelbiztosításokra szükség van, az egyes országok pénzügyi stabilitását veszélyeztető spekulációt azonban már érdemes korlátozni.

KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS! 
http://www.facebook.com/penzugyiszemle

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Fiatalok tömegei munka nélkül


Fölöslegesen veszik el a pénzünket?


Így léphetsz ki az eurózónából


Válassz: munkahely vagy stabil árak?

Szemben az IMF-el, a nagytőkével


Belefulladunk a pénzesőbe?
______________________________________________________________