A január 25-i ülésén az amerikai központi bank szerepét betöltő Fed szokatlan bejelentést tett: a jegybankárok megígérték, hogy egészen 2014 végéig a jelenlegi szinten, azaz 0-0,25 százalékon marad az alapkamat. Kérdés: a mai rendkívül változó világban hogyan látnak két és fél évre előre a Fed szakemberei?


Az Egyesült Államok jegybankjának egyik fő célkitűzése, hogy a hitelesség erősítése és megőrzése érdekében a döntéseit transzparens módon kommunikálja, azaz úgy tegye mindezt, hogy azt a gazdasági szereplők tökéletesen megértsék és elfogadják. A Fed célja - ezek a célok az európai gyakorlattal szemben egyenrangúak -, hogy az inflációt egy árstabilitást jelentő alacsony szinten tartsa, továbbá döntéseivel hozzájáruljon a munkanélküliség csökkenéséhez.

Erre a két mutatóra a Fed elemzői negyedéves bontásban rendelkeznek előrejelzéssel, amely várakozások egy gazdasági előrejelző modell alapján megadják, hogy a monetáris politikának milyen mértékben kell lazának, vagy éppen szigorúnak lennie.

A gazdasági válság alatt ez a modell azt súgta a Fed szakembereinek, hogy az infláció évekig alacsony, a munkanélküliség viszont aggasztóan magas lesz, amiből az következett, hogy a monetáris politikát extra lazára kellett beállítani: a jegybankárok 0 százalékra vágták az alapkamatot, és több százmilliárd dollár értékben pumpáltak likviditást a bankrendszerbe.

Volker Wieland, a Goethe University of Frankfurt monetáris politikával foglalkozó professzora a „The Fed's next hike will come at the end of 2014” című elemzésében hangsúlyozza (lásd a Mikor emelhet kamatot a Fed? című cikkünket a jobb oldali hasábban), hogy a Fed gazdasági előrejelző modellje jelenleg egyértelműen kimondja, hogy az első kamatemelésre 2014 második felében kerülhet sor, akkor, amikor a munkanélküliségre vonatkozó előretekintő várakozások stabilan 7,0 százalék alá süllyednek.

A szakember hozzáteszi, hogy a modellben a Fed az inflációra vonatkozó várakozást hajlamos alulbecsülni, ami azt jelenti, hogy a kelleténél hosszabb ideig maradhat 0 százalékon az alapkamat. A jegybank ugyanakkor konkrét várakozásokkal, és az ezekre épülő modellel rendelkezik, így egyelőre bármilyen távolinak is tűnik a 2014 vége, a gazdasági szereplők biztosak lehetnek benne, hogy a Fed a makrogazdasági adatokhoz igazodva alakítja politikáját.

Ezen a ponton érdemes megjegyezni, hogy a januári munkanélküliségi adat a várt 8,5 százalékkal szemben 8,3 százalékra süllyedt, azaz jókora pozitív meglepetést okozott. Még egy-két ilyen vaskos meglepetés, és elképzelhető, hogy a munkanélküliségi ráta jóval hamarabb eléri a Fed által kitűzött 7,0 százalék alatti szintet, ekkor pedig elképzelhető, hogy a jegybank a tervezett 2014 végi időpontnál akár jóval hamarabb hozzálát az alapráta emeléséhez.