Idővel vagy hatástalanítunk, vagy jön a robbanás.

A fejlett gazdaságokban - Japánban, Nyugat-Európában - komoly fejtörést okoz a gazdaságpolitikusoknak az elöregedő népesség és az ezáltal fenntarthatatlanná váló nyugdíjrendszerek, az igazán aggasztó azonban az, hogy a nem túl távoli jövőben a most még problémamentesnek tűnő feltörekvő világ is hasonló gondokkal fog szembesülni.

A magyar nyugdíjrendszer kapcsán korábbi posztjainkban már írtunk, most az IMF egyik elemzését vizsgáljuk meg, melyben a Valutaalap szakemberei a feltörekvő gazdaságok nyugdíjrendszereit vették górcső alá. (Bővebben lásd "A feltörekvő világot is utolérhetik a nyugdíjgondok" című cikkünket a jobb oldali hasábban)

Az eredmények elgondolkodtatóak, a feltörekvő országok ugyanis könnyen az elöregedő népesség, és az elégtelen nyugdíjellátás csapdájába kerülhetnek. Ezek az országok most még fiatalnak számítanak, átlagosan ugyanis mindössze a lakosság 14 százaléka idősebb 65 évnél, ez az arány ugyanakkor 2050-re akár megduplázódhat. Eközben viszont az idősek töredéke részesül nyugdíjellátásban, például az ázsiai feltörekvő országokban mindössze 26 százalék ez az arány.

A lakosság egyre nagyobb hányada éri el tehát a nyugdíjas kort, a rendszerek azonban egyelőre nem rendelkeznek az időskori ellátás biztosításához elegendő forrással. A nyugdíj jellegű kiadások emelkedése természetesen jelentős terhet róna a költségvetésekre, maradva az ázsiai példánál: az ellátásban részesülők arányának 26 százalékról 34 százalékra történő emelése elvinné a GDP 1 százalékát. A 42 százalékra emelés a GDP 2 százalékát, az 50 százalékra emelés 3-at...

A probléma még nem égető, hiszen 2050-ig még bőven van idő, a politikusoknak azonban hamarosan cselekedniük kell az érintett feltörekvő országokban. Érdekes kérdés, hogy mindez hogyan írja át a GDP-növekedésre adott prognózisokat például Kínában. Sikerül-e fenntartani a távol-keleti óriásgazdaság 8-10 százalékos növekedési tempóját, ha az autópálya vagy felhőkarcoló építésre szánt dollár milliárdokat elviszik a nyugdíjkiadások?

Egy valami biztosan kijelenthető az IMF szakemberei szerint: a feltörekvő világban is zajló „elöregedés” komoly kihívások elég fogja állítani a gazdaságpolitikusokat a következő évtizedekben, és az embernek sajnos az az érzése, hogy ez a folyamat Magyarországot fokozottan érintheti majd…

KÖVESS MINKET A FACEBOOKON IS! 
http://www.facebook.com/penzugyiszemle

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Jajj, csak EU-s pénzt ne!

Tévedhetetlen-e az IMF és az EU?

Hatástalanított adósságbomba

Miért nem jön az IMF?

Minden évre jut egy államcsőd


Megjósolhatatlan volt az összeomlás?

______________________________________________________________