A nyugati világ egyik aggasztó problémája az elöregedő népesség. A folyamat számos kérdést felvet, például felborul-e a nyugdíjrendszer, hogyan növelhető a GDP a népességszám csökkenése mellett, ki fogja törleszteni az adósságokat, és végül: visszaveti-e a részvénypiacokat, ha a nyugdíjba vonulók piacra dobják részvényeiket?
Szakemberek az 1990-es évek részvénypiaci szárnyalását – az amerikai Dow Jones részvényindex 2500 pontról 10 000 pontra emelkedett ebben az időszakban – épp azzal magyarázták, hogy a baby boom generáció, azaz a II. világháború utáni időszakban, konkrétan az 1946 és1964 között születettek éppen ebben az időszakban vásároltak nagy mennyiségben részvényeket, takarékoskodva a nyugdíjas évekre (bővebben lásd cikkünket a jobb oldali hasábban).
Az elmélet szerint ha a baby boom generáció nyugdíjba vonul – ennek épp most van itt az ideje – és piacra dobja részvényeit, akkor az árfolyamok könnyen lesiklópályára léphetnek, éppen úgy, mint amilyen sebességgel emelkedtek az 1990-es években. A San Francisco Fed egy tanulmányban már ki is mutatta, hogy nagyon szoros összefüggés figyelhető meg a nyugdíjba vonulók népességen belüli aránya, és a részvényárak között.
A kérdés tehát az, hogy a nyugdíjba vonulók eladásai romba dönthetik-e a részvénypiacokat. Kétségtelen, hogy az elemzők előszeretettel aggódnak minden előre látható gazdasági probléma miatt, a tapasztalat azonban azt mutatja, hogy ezeknek az aggodalmaknak csak töredéke igazolódik be.
A baby boom generáció által eladott részvényeket például a következőévekben minden gond nélkül megvásárolhatják más befektetők, akik lehetőséget látnak a csökkenő részvényárakban. Ha a gazdaságok talpra állnak és a kilátások javulnak, akkor a kínai, brazil vagy épp indiai befektetők vélhetően szívesen megveszik majd az amerikai nyugdíjasok értékpapírjait, megakadályozva ezzel a tőzsdék összeomlását.
Kétségtelen, hogy a baby boom generáció nyugdíjba vonulása egy rendkívül érdekes időszakot hoz, és több ponton komoly kihívás elé állítja a gazdaságpolitikusokat, a tőzsdék összeomlása azonban talán már egy olyan katasztrófa szcenárió, ami vélhetően egy kis szerencsével elkerülhető lesz…
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Nekimegy a dollárnak Kína
Mitől lesz jó a kormányzás?
Ne pánikoljunk, ha elszáll a benzinár!
Egy hormon bánt el a forinttal?
Hogyan tüntethetők el az adósságok?
Nagyon európai, mégis populista
___________________________________________________________
Utolsó kommentek