„Továbbra sem kívánatos, technikailag ugyanakkor kivitelezhető a görögök eurózónából történő kilépése” - nyilatkozták európai jegybankárok a hétvége folyamán, ami jelentős fordulatot mutat Európában, eddig ugyanis az volt a jelmondat, hogy nem lehetséges az eurózóna elhagyása.

A politikai szópárbaj tehát elkezdődött - a csörte részleteiről a Financial Times a "Fear grows of Greece leaving euro" című írásban részletesen beszámolt -, a görög politikusok kilátásba helyezték az eurózóna elhagyását, sőt a második mentőcsomag feltételeinek újratárgyalását, és szélsőséges esetben még az államcsődöt is. Eközben az eurózóna vezetői igyekeznek nyomást gyakorolni a múlt vasárnap előkelő helyen végzett görög szélsőséges pártokra, hangsúlyozva, hogy a kilépés Görögországot jóval súlyosabban érintené, mint az eurózónát. (Bővebben lásd "A görög kilépés várható hatásai" című cikkünket a jobb oldali hasábban)

A múlt hét, illetve a hétvége eseményei ugyanis már abba az irányba mutattak, hogy Görögország kénytelen lesz új választásokat tartani, akár már júniusban, melyen a közvélemény kutatások az euróellenes szélsőséges párt, a Syriza győzelmét jósolják.

Egy friss elemzés - melyet a Bloomberg közölt, "Euro Officials Begin to Weigh Greek Exit" címmel - emellett kimutatta, hogy a görögök közel 80 százaléka maradna az eurózónában, a többség ugyanakkor nem támogatja a további megszorításokat. Bárki is lesz az új kormányfő Görögországban, ennek a két választói akaratnak nehéz lesz megfelelni, elemzők ugyanakkor úgy vélik, hogy a jelen helyzetben már az EU vezetői is hajlandóak lennének engedményeket tenni.

A történet (egyik) tragédiája ugyanakkor valószínűleg az, hogy a görögök a „munka” nagy részét már elvégezték. Az elmúlt három évben ugyanis mintegy 10 százalékponttal javult a költségvetés egyenlege, több mint 20 százalékkal csökkentek a reálbérek, a magánbefektetők elengedték az adósság felét, az EU/IMF pedig biztosította a hosszú távú finanszírozást. A görög adósságpálya és gazdaság már nagyon közel van a fenntarthatóhoz, és a számok alapján úgy tűnik, hogy már csak egy kicsit kellene kitartani, és véget lehetne vetni a megszorításoknak.

A munkanélküliség ugyanakkor elviselhetetlen szintre emelkedett, a választói támogatás pedig elfogyott. Kérdés, hogy a következő napokban sikerül-e ezt legalább minimális szinten visszaszerezni, vagy jön a „B” terv, és szemtanúi lehetünk a decemberben Mario Draghi ECB-elnök által még lehetetlennek mondott forgatókönyv, a görög kilépés megvalósulásának.

KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS! 
http://www.facebook.com/penzugyiszemle

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Nagy bajban a friss diplomások

A nyugdíjemelés a csodaszer?

Itt a német ellentámadás

Magyar recept: orvos helyett segély

Államcsőd: a hiba az ön készülékében van

Így menekülhet meg Európa
______________________________________________________________