A kérdésről nyilatkozó európai politikusok többsége szerint kitörne a káosz és a végeláthatatlan gazdasági háború, Bruno S Frey, a University of Zurich professzora szerint ugyanakkor erről szó sincs.


A közgazdász professzor szerint (lásd cikkünket a jobb oldali hasábban) az európai politikusok azért riogatnak a katasztrófa szcenáriókkal, hogy a választókban ne alakulhasson ki alternatív jövőkép egy új európai útról. A politikusok többsége számára ugyanis az eurózóna és az euró csődje nem egy új forgatókönyv kezdetét, hanem vélhetően a pályafutásának végét jelentené.

A professzor ezzel szemben úgy látja, hogy az eurózóna jelen formájának bukása csak egy újabb állomása lenne Európa gazdasági evolúciójának, egy esély egy jobban működő gazdasági, kulturális és politikai közösség megteremtésére. A közös európai pénz eltűnésével, vagy az eurózóna kisebb körre szűkülésével miért kellene felbomlaniuk a jól működő gazdasági kapcsolatoknak?  Miért kellene visszatérni a II. Világháború előtti fejlettségi szinte? – teszi föl a kérdéseket a szakember.

Ami működik a jelenlegi Európai Unióban és az eurózónában az egészen biztosan fennmarad majd, ami pedig működésképtelen az elvész. Ha az eurózóna felbomlana, akkor az egyes országok sokkal gyorsabban kialakítanák az új gazdasági együttműködés kereteit, mint azt a legtöbb politikus gondolná. Az országok szinte már másnap új szerződéseket kötnének, melyekhez mindenki csatlakozna, akinek ez érdekében áll.  

Azok az európai eszmék, melyek a haladást szolgálják – például az áruk, a tőke, a szolgáltatások és a munkaerő szabad áramlása – azok fönnmaradnának, ezzel szemben az egyre jelentősebb visszahúzó erőt jelentő brüsszeli bürokratikus apparátus biztosan nem.

Ki állítaná azt, hogy a nem EU-tag Svájc vagy Norvégia nem integrálódott tökéletesen Európába? Ezek az országok saját devizát használnak és egy sor európai szerződésből kimaradtak, gazdaságilag és kulturálisan azonban az öreg kontinens szerves részeit képezik. Ami számukra előnyös Európából abban részt vesznek, ami nem, abból kimaradnak.

Valami hasonló várhat Európára abban az esetben, ha az eurózóna felbomlik, azaz a jövő semmiképp sem a katasztrófa veszélyét, hanem a továbbfejlődés, az európai közösség evolúciójának lehetőségét hordozza.

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Hoppon maradhatnak a magyar vállalkozók


Megágyaztak a svájcifrank-hitelek a válságnak

Még alacsonyabb fizetések kellenek?

Látszott a forinton, hogy baj lesz?

Durva megszorítással is nyerő lehet a kormány

____________________________________________________________