Napról-napra egyre aggasztóbbá válik a görög helyzet, a legfrissebb hírek már arról szólnak, hogy reális esélye van egy bankrohamnak, ami ugyanakkor az első pánik után még az is lehet, hogy a görögök hasznára válik. „Merész” gondolatok következnek, kétségtelen ugyanakkor, hogy van benne némi logika.
Jacob Funk Kirkegaard, a Peterson Institute kutatója szerint ha kirobbanna egy görög bankpánik, és az emberek tömegesen követelnék vissza a pénzüket a bankoktól, azzal épp az eurózónában maradás esélyeit növelnék. (Bővebben lásd "Kapóra jöhet egy bankroham Görögországban?" című cikkünket a jobb oldali hasábban)
Hogy is nézne ki egy bankroham, avagy hogy gondolkodhat jelenleg a görög „kisember”? A június 17-re kiírt görög szavazásokon a közvélemény-kutatások szerint az IMF/EU-programot elutasító Syriza párt szerezné meg a győzelmet. Ha a párt hatalomra kerül, és valóban megtagadja az IMF-program végrehajtását, akkor veszélybe kerül az eurózóna-tagság.
Ebben az esetben viszont megéri kivenni a most még értékálló eurót a görög bankokból, és még mielőtt zárolnák a bankszámlákat, és a bizonytalan drachmára konvertálnák a betéteket, elhelyezni azt valahol jó messze Görögországtól. Ha azonban sokan szeretnék kivenni a pénzüket, akkor a bankrendszer összeomlana, a betéteket zárolnák, és ha nincs megegyezés az EU/IMF-el, akkor szükségszerűen maradna a drachmásítás, majd leértékelés, és a betétek vásárlóértékének komoly értékvesztése.
Egy bankroham esetén tehát a görög lakosság jól felfogott érdeke az lesz/lenne, hogy az ország maradjon az eurózónában és az EU/IMF védőhálója alatt, megtartva ezzel a közös pénzt és a megtakarítások értékét. Ebben az esetben ugyanakkor teljesíteni kellene az EU/IMF felé korábban tett vállalásokat, de a fizetni nem tudó bankok előtt állva ez a forgatókönyv talán vonzóbb lenne, mint vállalni az euró elvesztését és a drachmásítást.
Az elmúlt két hét pénzpiaci megrázkódtatását látva ugyanakkor az európai politikusok is mintha engedékenyebbnek tűnnének a görögökkel szemben - Angela Merkel és Francois Hollande már egy görög gazdaságélénkítő terv lehetőségéről is beszélt -, a görög kilépés ugyanis az eurózóna számára jó eséllyel sokkal-sokkal költségesebb lenne, mint a maradás.
A helyzet rendkívül bonyolult, és úgy tűnik napról-napra csak bonyolultabbá válik. Ez a forgatókönyv is csak egy lehetőség, kíváncsian várjuk a folytatást…
KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS!
http://www.facebook.com/penzugyiszemle
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Kitaposott úton mehetnek a vesztükbe a görögök
A görög összeomlás 140 karakterben
Itt talán szerencsénk volt
Mi lesz, ha kilépnek a görögök?
Nagy bajban a friss diplomások
A nyugdíjemelés a csodaszer?
Utolsó kommentek