A sorsdöntő(nek gondolt) EU-csúcs előtt az aggódó tekintetek Európára szegeződnek, érdemes ugyanakkor fél szemmel az óceán túlpartjára tekinteni, ahol az Egyesült Államok hasonlóan súlyos kérdések megvitatására készül. A tét 800 milliárd dollár.
A tengerentúlon ugyanis év végén lejárnak a Bush-adminisztráció által elindított adókedvezmények, továbbá a kormányzat a 2011. júliusi adósságplafon-emelésért „cserébe” automatikus kiadáscsökkentésre kényszerül. (Bővebben lásd "USA: hamarosan jöhetnek a megszorítások" című cikkünket a jobb oldali hasábban)
Összességében 2013-ban megközelítőleg 800 milliárd dolláros – 180 ezer milliárd forint - megszorítás válik esedékessé, ami a GDP mintegy 5 százalékára rúg. Ez a summa bőven meghaladja azt az értéket, amiről az európaiak évek óta vitáznak, ami különösen így, az elnökválasztás előtt néhány hónappal teszi igazán pikánssá a tengerentúli helyzetet.
A GDP több mint 100 százalékára rúgó államadósság és a 8-9 százalékos költségvetési hiány ugyanis egyre égetőbbé tesz a büdzsé rendbe tételét, a 7-8 százalékos munkanélküliség és a lomha gazdasági növekedés azonban nem enged túl nagy mozgásteret a politikusoknak, főleg úgy, hogy a választások előtt Obama elnök részéről öngyilkosság lenne még csak megemlíteni is a megszorításokat.
William Cline, a Peterson Institute közgazdásza ugyanakkor hangsúlyozza, hogy a lejáró adókedvezmények és a tavaly nyáron vállalat automatikus kiadáscsökkentések jobbkor nem is jöhetnének az Egyesült Államoknak. A költségvetést ugyanis így különösebb politikai áldozat nélkül rendbe lehet tenni, a válság előtti időszak adókedvezményeinek kifutása ugyanis sokkal könnyebben eladható, mint mondjuk egy hasonló volumenű adóemelés.
A szakember hozzáteszi, hogy arra természetesen nincs lehetőség, hogy az USA egyszerre engedje át a GDP 5 százalékára rúgó megszorítást, a következő négy éves elnöki ciklusra szétterítve ugyanakkor jól tervezhetően keresztül lehetne vinni, ami belátható időn belül egyensúly közeli helyzetbe hozná a költségvetést, és fenntartható pályára állítani az államadósságot.
Ígéretes terv, érdekes kérdés ugyanakkor, hogy az elnökválasztás mennyiben írja felül, és hogy a pénzpiacok adnak-e ennyi időt az USA politikusainak…
KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS!
http://www.facebook.com/penzugyiszemle
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Itt a brüsszeli terv
Európának három napja maradt
Mennyibe kerül felnevelni egy gyereket?
A bölcsin múlhat a nyugdíjunk
Se gyerek, se nyugdíj?
Nyugdíj: mi van, ha nincs munka?
Utolsó kommentek