A címlapok roskadoznak az európai megszorításokról és az emelkedő munkanélküliségről szóló szalagcímektől, a „fű alatt" óvatosan takarékoskodó Egyesült Államokról ugyanakkor szinte szó sem esik.

Az igazság ugyanakkor az, hogy az USA-ban az elmúlt három évben közel 600 ezerrel csökkent a közalkalmazottak száma, azaz ha lassan is, de a világ legnagyobb gazdasága is igyekszik szépíteni az idénre 8,0 százalék közelébe várt költségvetési hiányán. A The Wall Street Journal kiszámolta, hogy ha ma ugyanannyian dolgoznának az amerikai államnak, mint 2008 decemberében, akkor nem 8,1, hanem jóval kedvezőbb, akár 7,1 százalék is lehetne a munkanélküliség.

A válság utáni egyensúlyjavítás tehát a tengerentúlon is zajlik, ezt ugyanakkor szinte észrevétlenül, a munkaerőpiaci egyensúlyra ügyelve, különösebb médiavisszhang nélkül teszik.

Az amerikai gazdaságpolitikusok „haditerve" világos: a jegybank 2014-ig 0 százalékon tartja az alapkamatot, és minden segítséget megad a kötvénypiac stabilan tartásához - így az alacsony kamatok mellett még a GDP 100 százalékára rúgó államadósság is fenntartható -, eközben a kormány lassan, alig észrevehetően csökkenti a költségvetés hiányát, ügyelve arra, hogy a gazdasági növekedés és a munkahelyteremtés kitartson.

Ebben a tempóban haladva ugyanis 2014-re akár csökkenő pályára is állhat az államadósság/GDP mutató, anélkül hogy azt a reálgazdaság vagy a munkaerőpiac megszenvedné.

Ez az út elméletileg Európa számára is nyitott lehetne, (legalább) két fontos összetevő azonban itt hiányzik: a politikai egység, valamint a monetáris és fiskális politika közötti összhang.

KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS! 
http://www.facebook.com/penzugyiszemle

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Nagy bajban a friss diplomások

A nyugdíjemelés a csodaszer?

Itt a német ellentámadás

Magyar recept: orvos helyett segély

Államcsőd: a hiba az ön készülékében van

Így menekülhet meg Európa
______________________________________________________________