Alig telt el néhány hét azóta, hogy az újságok címoldala roskadozott a „Mikor megy csődbe az eurózóna?” típusú címektől. De vajon valóban van ok a pánikra az európai költségvetési hiányokkal és államadósságokkal kapcsolatban?

A kérdés természetesen megosztja a közgazdász társadalmat – ahány ház, annyi vélemény -, mint ahogyan a pénzpiacok és a média is hajlamos felnagyítani a problémákat, nehezítve ezzel a tisztánlátást.

De! A tények azt mutatják, hogy a teljes eurózóna vonatkozásában mind a költségvetési hiány, mind az államadósság esetében van ok az optimizmusra (lásd cikkünket a jobb oldali hasában), a folyamatok ugyanis az időről-időre kirobbanó piaci pánikok ellenére kedvező irányba haladnak.

Az eurózóna egészében ugyanis a költségvetési hiány 2011 negyedik negyedévében már a 3,5 százalékot közelítette, ami komoly javulást jelent a 2010 első felében kimutatott 7,0 százalékos mélypont után. A 3,5 százalékos deficit nem tragédia, sőt már közel van ahhoz a szinthez, ahol az eurózóna egészét tekintve fel lehet hagyni a megszorításokkal.

Hasonló jól fest az eurózóna GDP-hez mért államadóssága. Bár az adósságmutató a 2008 elején mért 67 százalékról 2011-ben 87 százalékra ugrott, 2011 negyedik negyedévében, ha óvatosan is, de csökkent.

A vizsgált két mutató alapján az látszik, hogy bár vannak tagországok, melyek továbbra is komoly problémákkal küzdenek, az eurózóna egészében az államadósság/GDP mutató stabilizálódott, a fizetési övezet összesített költségvetési hiánya pedig hamarosan a bűvös 3,0 százalék alá süllyedhet. Az eurózóna kilátásai tehát javulnak, és bár továbbra is rengeteg a tennivaló, pánikra egyelőre semmi ok.

Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!

Na ezért van veszélyben az euró


Magunkra húztuk a román cukrot

Nyugdíjat, segélyt ne, autópályát igen!

Mi jöhet az euró csődje után?


Hoppon maradhatnak a magyar vállalkozók


Még alacsonyabb fizetések kellenek?
______________________________________________________________