Soros György szerint a június 28-29-re tervezett EU-csúcs az utolsó esély arra, hogy Európa vezetői megmentsék az eurózónát. A kulcs a németek kezében van.
A milliárdos befektető szerint az EU-csúcson a politikusoknak a már jól ismert politikai -, fiskális - és bankunió vázát kell megalkotniuk, amely eléggé hiteles és kivitelezhető ahhoz, hogy a pénzpiacok bizalmát elnyerje.
Félreértés ne essék, egy működőképes Európai Egyesült Államok megalkotása nem mehet végbe egyetlen EU-csúcson, a fő csapásirány és a tagországok - elsősorban Németország - elkötelezettsége azonban első lépésként elegendő lehet. (Bővebben lásd "Így menthető meg az eurózóna" című cikkünket a jobb oldali hasábban)
Ennek a váznak Soros szerint két részből kell állnia. Az egyik a fiskális- és bankunió előfutára, az European Fiscal Authority (Európai Költségvetési Hatóság), melynek feladata többek között a tagországok költségvetéseinek vizsgálata, gazdasági reformok kidolgozása és nyugdíjrendszerek ellenőrzése lenne. A másik pedig a Debt Reduction Fund, amely egy óriás pénzügyi alapként működne, feladatául pedig a bajban lévő eurózóna tagok adósságának finanszírozását kapná.
A szükséges forrást az alap az eurózóna által garantált kincstárjegyek - rövid lejáratú hitelpapírok – kibocsátásával fedezné, amely papírokat Soros szerint akár több százmilliárd euró értékben lehetne piacra dobni, és a befektetők már 1,0 százalék alatti kamat mellett is megvennék.
Amint ezek a kezdeti lépésen működnek, az eurózóna elmozdulhatna a mélyebb integráció irányába, kibocsáthatna hosszú lejáratú közös állampapírokat, az adóbevételek egy részének központi elosztásával közös gazdaságösztönző lépésekről dönthetne, és kialakíthatná a fiskális-, politikai- és bankunió hosszú távon is működőképes formáját.
A kulcs a németek kezében van, akik eddig szinte valamennyi javaslatot gondolkodás nélkül elutasítottak. Nekik jó így, a gazdaságuk növekszik, az állampapírpiaci hozamok és a munkanélküliség a mélyben, a versenyképesség irigylésre méltó, sőt a válság miatt gyengülő euró még jót is tesz az exportszektornak. A németeknek eszük ágában sincs közös eurókötvényt kibocsátani és kockázatközösséget vállalni az olaszokkal vagy spanyolokkal, és eszük ágában sincs a német adófizetők pénzéből európai gazdaságélénkítő csomagot finanszírozni.
Mindez természetesen érthető. Soros szerint azonban elérkezett az a pont, amikor az eurózóna legnagyobb haszonélvezőjének túl kell lépnie önös érdekein, és a fizetési övezet megmentése érdekében hozzá kell járulnia a mélyebb integrációhoz szükséges változásokhoz. A tűzoltás itt már nem elég, hiteles és hihető terv kell, különben félő, hogy a pénzpiacok rövid úton elsodorják az eurózónát.
KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS!
http://www.facebook.com/penzugyiszemle
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Évtizedekre elástuk magunkat
Mennyibe kerül felnevelni egy gyereket?
A bölcsin múlhat a nyugdíjunk
Se gyerek, se nyugdíj?
Nyugdíj: mi van, ha nincs munka?
A magyarokon csattanhat az ostor
Utolsó kommentek