Ki gondolná, hogy a korai nyugdíjazás amellett hogy az államkasszát is megterheli, még az egészségre is káros?
Gyakran olvashatunk arról, hogy az európai nyugdíjrendszerek komoly bajban vannak, az elöregedő népesség miatt ugyanis jelen formájukban nem fenntarthatók. Megoldásként általában a nyugdíjkorhatár-emelés kerül szóba, amit ugyanakkor a választópolgárok heves ellenállással fogadnak. (Bővebben lásd cikkünket a jobb oldali hasábban)
Egy tanulmány ugyanakkor kimutatta, hogy a későbbi nyugdíjazás egyenesen a választópolgárok érdeke, két okból is. Egyrészt minél többen dolgoznak és minél kevesebben mennek el nyugdíjba, annál több forrás marad a költségvetésben egyéb kiadásokra. Másrészt minél később mennek nyugdíjba a polgárok, annál több megtakarítással rendelkeznek, és ami meglepő, annál jobb egészségi állapotnak örvendenek, azaz a késői nyugdíjazással épphogy növelni tudják várható élettartamukat.
Utóbbi megállapítás első hallásra hihetetlennek tűnik, a University of Zurich kutatói azonban kimutatták, hogy a korai nyugdíjazás egyenesen árt a nyugdíjazottak egészségi állapotának. Különösen a fizikai munkát végző férfiak esetében szembetűnő, hogy a korábban nyugdíjba vonulók várható élettartama jóval elmarad azokétól, akik a nyugdíjkorhatár elérését követően is munkában maradtak.
Ennek oka elsősorban a nyugdíjazás után hirtelen megváltozó életforma, a túlzott alkohol- és cigarettafogyasztás, a testmozgás hiánya, és az egészségtelen életvitel. Ez az út az, amire a korábban nyugdíjba vonuló, fizikai munkát végző férfiak gyakran rálépnek, ami mind számukra, mind a társadalom számára jelentős plusz terhet jelent.
A kutatók javaslatai szerint a megoldást az jelenti, ha – különösen a fizikai munkát végző férfiak esetében – a munkavállalókat amíg csak lehet, megpróbálják munkában tartani. Akár félállásban, akár részmunkaidőben, de minél többen és minél tovább maradnak aktívak, annál magasabb lehet az adott társadalom várható élettartama, jobb az egészségi állapota és gazdagabb a nyugdíjkasszája…
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Százéves recept a mai bajainkra
A műtét sikerült, a beteg elvérzett
Még olcsóbbak lesznek a lakások?
Válságra voltunk ítélve
Nyugdíjasok boríthatják be a tőzsdéket?
Nekimegy a dollárnak Kína
______________________________________________________________
Utolsó kommentek