Az elmúlt három évben az eurózóna vezetői hangsúlyozták, hogy minden létező eszközt be fognak vetni a fizetési övezet megmentése érdekében, mára azonban világossá vált, hogy a választók - elsősorban a német választók - ezekből az „eszközökből” nem kérnek.
Az eurózóna széthullása egy jól belátható, és jól előre jelezhető folyamat Peter Boone és Simon Johnson szerint, melynek a júniusi görög választás, és az esetleges görög kilépés csupán egy állmása. Az MIT és a Peterson Institute professzorai felvázolják az elkerülhetetlen széthullás forgatókönyvét: a befektetők és a betétesek, érezve a bajt elkezdik kimenekíteni a pénzüket a problémás európai országokból, és az euró milliárdokat a biztonságos Németországba, Hollandiába vagy épp Ausztriába utalják. (Bővebben lásd cikkünket a jobb oldali hasábban)
A görög, spanyol vagy épp olasz gazdaság így még mélyebb recesszióba süllyed, a bankok egyensúlya a kiáramló betétek miatt felborul, az állampapírok árfolyama zuhan, a befektetők elpártolnak.
A totális összeomlástól ezen országok bankrendszerét és állampapírpiacát előbb-utóbb meg kell(ene) menteni, az ehhez szükséges forrás azonban máshonnan nem szerezhető be, mint az EKB pénznyomdájából és a föntebb már említett biztonságos országok állampolgárainak pénztárcájából. Ez az a pont, ahol a történet drámai végjátékára sor kerül, a német, holland vagy épp osztrák adófizető ugyanis nem fogja hozzájárulását adni a spanyol bankok feltőkésítéséhez, így az eurózóna számára nem marad más út, mint a széthullás.
A professzorok szerint ugyanakkor mindez nem tragédia, az európai integráció eredményei - például a vámok eltörlésével létrejött belső piac, a munkaerő szabad áramlása - ugyanis az euró végével és a nemzeti devizák újjászületésével is megőrizhetők, Európa pedig elindulhat egy új, a nemzeti szuverenitást megőrző úton.
Hozzáteszik, hogy az eurózóna vezető politikusai okosabban tennék, ha nem azon fáradoznának, hogy összetartsák az eleve széthullásra ítélt építményt, hanem hogy minél jobban felkészüljenek az euró utáni létre.
Az elmúlt hetekben számos nemzetközileg elismert közgazdász professzor véleményét mutattuk be, melyekkel lehet vitatkozni vagy egyetérteni. Az igazság - legalábbis utólag - talán itt lesz ezek között a vélemények között…
KÖVESSEN MINKET A FACEBOOKON IS!
http://www.facebook.com/penzugyiszemle
Ha tetszett a poszt, olvassa el korábbi írásainkat is!
Miért van ennyi munkanélküli?
Ennek az EU-nak buknia kell
A közös költség mint adó
Munkát minden áron!
Soros György és a görög összeomlás
Ezért félnek a németek a görögöktől
Utolsó kommentek